Gana dažnai galime išgirsti nuomonių, jog už komunalines paslaugas bei teikiamas žaliavas tenka mokėti pernelyg daug. Tačiau tik retas kuris pasidomi kaip ta kaina apskaičiuojama ir kodėl ji yra būtent tokia. Ir labai tikėtina, kad dėl šių žinių trūkumo neretai susidaro klaidinga nuomonė. Todėl pirmiausia reikėtų pradėti nuo to, jog galutinė suma vartotojui priklauso nuo valstybinės energetikos reguliavimo tarybos sprendimo. Ir tai tikrai nėra skirstymo operatoriaus ar tiekėjo be jokių argumentų pasirinktas skaičius. Kadangi būtent ši valstybinė institucija atstovauja vartotojus ir stengiasi apginti jų interesus užtikrindama sąžiningą kainodarą. Tačiau jai įtakos turi ir svyravimai pasaulinėje rinkoje, kur žaliavos vertė priklauso nuo daugybės aspektų  ir įvykių visoje planetoje. Todėl į tai taip pat atsižvelgiama. Ir sudėjus bei įvertinus visus niuansus pateikiama galutinė dujų kaina gyventojams, kuri perskaičiuojama kiekvieną pusmetį. Tas irgi užtikrina, jog visuomet būtų taikomi sąžiningi bei realią situaciją atitinkantys tarifai ir žmonėms netektų permokėti. O jeigu taip nutinka, tuomet gali būti netgi grąžinama permoka ateityje mažinant kainą.

Kokie yra dujų tarifai?

Jų gali būti gana nemažai ir pakankamai įvairių, tačiau daugumai bus aktualiausi tie, kurie skirti buitiniams vartotojams. Tačiau tuomet net ir patys vartotojai yra skirstomi į tris pagrindines grupes priklausomai nuo šios žaliavos sunaudojimo. Taip pat ir tarifai susideda iš dviejų pagrindinių dalių. Viena yra pastovioji, kuri praktiškai nesikeičia ir mokama kiekvieną mėnesį nepriklausomai nuo sunaudojimo. Tuo tarpu kita dujų kainos dalis jau yra mokama už suvartotą kubinį metrą ir ji perskaičiuojama kas pusmetį. Todėl nuolatos gali kisti. Aišku, tie pokyčiai nėra labai dideli ir dažniausiai būna vos kelių centų skirtumas. Pastovi dalis mažiausiai suvartojantiems žmonėms yra 0,56 centai per mėnesį, o kitoms dviem grupėms, kurios sunaudoja daugiau šios žaliavos 3,99 Euro per mėnesį. Ir nors šis skirtumas atrodo gana nemažas, tačiau pastarųjų grupių vartotojai už dujas moka gerokai mažiau. Aišku, vertinant kubinio metro kainą, kadangi bendra suma gali gautis ir gerokai didesnė, ypač suvartojant daug žaliavos. Taigi, būtent tokiu principu sudaromi tarifai.

https://www.enefit.lt/verslui/duju-kaina

Ar geras sprendimas dujos būsto šildymui?

Šiomis dienomis galima rinktis iš daugybės skirtingų šildymo variantų. Tačiau daugumai pagrindiniu pasirinkimo kriterijumi tampa finansinis aspektas. Kadangi šaltuoju metų laiku išlaidos gali būti gana nemažos. Todėl norint sutaupyti reikėtų ieškoti gana pigios žaliavos. Vienas iš tokių variantų būtų kietas kuras, tačiau jis turi kitą minusą – tai nėra labai ekologiškas pasirinkimas. Todėl statantis naują namą ir šildymo įrenginys turės būti tikrai modernus, o tai lems ir didesnę jo kainą. Šiuo atveju gera alternatyva būtų gamtinės dujos, kadangi tokia žaliava yra visiškai ekologiškas. Tad ir specifinio įrenginio nereikės. Be to, dujų kaina paskutiniu metu yra pakankamai nedidelė, ypač vartotojams, kurie jas naudoja ne tik maisto ruošimui, bet ir šildymo tikslams. Todėl toks variantas būtų tikrai geras pasirinkimas. Ypač jeigu yra galimybė prisijungti tiesiogiai prie dujotiekio, esančio netoli namų.